گزارش فارس از مناظره «افراط و اعتدال» در دانشگاه صنعتی قم :: پایگاه مجازی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم پایگاه مجازی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم

پایگاه مجازی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم

گزارش فارس از مناظره «افراط و اعتدال» در دانشگاه صنعتی قم
سلیمی‌نمین: روحانی گفتمان ندارد/«بروید به جهنم» در شان رئیس جمهور نیست/دولت احمدی‌نژاد منشا خدمات بسیاری بود

یکی از فعالان سیاسی گفت: اینکه روحانی چه گفتمانی دارند که می‌تواند اعتدال را در جامعه جاری کند و سرنوشت احمدی نژاد را از آن خود نکند نیازمند بیان گفتمان است اما آن‌هایی اعتدال را محدود به سیاست می‌کنند باید بدانند روحانی گفتمان ندارد زیرا سیاست به اقتصاد خلاصه نمی‌شود.

خبرگزاری فارس: سلیمی‌نمین: روحانی گفتمان ندارد/«بروید به جهنم» در شان رئیس جمهور نیست/دولت احمدی‌نژاد منشا خدمات بسیاری بود
 
  •  

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، عباس سلیمی نمین عصر امروز طی مناظره با الهه کولایی که در سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی قم برگزار شد با تاکید بر اینکه در زمینه اعتدال همه جریان‌های سیاسی مدعی اعتدال هستند اظهار کرد: چهار شاخص سیاست، فرهنگ، اندیشه و اقتصاد می‌تواند معیارها و همچنین عدالت، معنویت و عقلانیت میزان‌هایی برای بررسی اعتدال جریان‌ها باشد.

وی با بیان اینکه برخی اعتدال دولت یازدهم را با ائتلاف یکی می‌دانند تصریح کرد: این دولت که با گرایش‌های مختلف ایجاد شده است به معنای اعتدال نیست هر چند اکنون زمان لازم برای بررسی عملکرد دولت نگذشته است و نباید در کلان قضاوتی نسبت عملکرد آن داشته باشیم.

این فعال سیاسی گفت: آنچه بیشتر از رئیس جمهور دیده شده در عرصه کلان است که نمی‌تواند منبع سنجش قرار داده شود، اگر از فردی انتظار عدالت داشته باشیم باید به سابقه بینشی او نگاهی بیاندازیم هر چند بینش افراد در طول زمان تغییر می‌کند.

وی در ادامه از جمله رئیس جمهور که گفته است قانون اساسی نوکر نظام و ارزش قانون اساسی آرای مردم است و انسان‌های شایسته در قالب قانون نمی‌گنجند یاد کرد و افزود: این جمله به لحاظ نگرشی می‌تواند مبنا قرار داده شود و قطعا در شرایط سخت ویژگی شخصیت‌ها نمایان می‌شود و افراد در شرایط عادی حرف خاصی به سخن نمی‌آوردند.

سلیمی نمین با اشاره به اینکه اگر در جایگاه تضعیف قانون باشیم هرگز نمی‌توانیم اعتدال را در جامعه ترویج دهیم مطرح کرد: قانون اساسی بالاترین سطح قوانین کشور محسوب می‌شود پس باید نگاه ویژه نسبت به آن داشته باشیم.

وی به نگاه‌های مختلف در عرصه‌های فرهنگ، اقتصاد و سیاست اشاره کرد و متذکر شد: در ارتباط با موضوع یارانه که معلوم نیست به چه دلیلی دولت از آن فراری است تشخیص اینکه چه قشری مستحق دریافت یارانه می‌شود سخت نیست، حداقل لیست قشر کمیته امداد و برخی نهادها که دریافت وجوهی دارند و جزو افراد کم‌درآمد جامعه محسوب می‌شوند را کامل کرده و آن‌هایی که به غلط یارانه دریافت می‌کنند را حذف کنید.

سلیمی نمین با تاکید بر اینکه گام‌های اولیه اساسی در ارتباط با موضوع مذکور انجام نشده است ابراز کرد: در عرصه سیاست هم عملکرد این نیست که همه عرصه‌ها را آمیخته با این عرصه پیش ببریم بلکه در مواردی هم دیده شده که افراد عصبانی شده و حرکت‌های نامناسبی انجام می‌دهند این امر در جلسه شورای فرهنگ عمومی هم دیده شده است.

وی متذکر شد: هر چند منتقدان حجت‌الاسلام روحانی اشتباه کرده باشند اما یک رئیس جمهور نباید به منتقدان خود بگوید بروند به جهنم زیرا این جمله در شان این جایگاه نیست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در برخورد با اشتباهات افراد باید برخوردهای مناسب و بردبارانه داشته باشیم تصریح کرد: دولت فرانسه یک میلیون یورو رو به نشریه شارلی ابدو کمک کرده است و وقتی وزیر خارجه کشور ما به آنجا می‌رود و آن‌ها جایگاه او را پایین‌تر از وزیر خارجه خودشان قرار می‌دهند اشتباه به خوبی نمایان است اما اگر رئیس جمهور قبول ندارد باید با مطرح کردن دلایل خود منتقدان را قانع کند زیرا سخیف کردن مقام منتقد و ادعای تکثر کردن درست نیست.

وی عنوان کرد: اینکه روحانی چه گفتمانی دارند که می‌تواند اعتدال را در جامعه جاری کند و سرنوشت احمدی نژاد را از آن خود نکند نیازمند بیان گفتمان است اما آن‌هایی اعتدال را محدود به سیاست می‌کنند باید بدانند روحانی گفتمان ندارد زیرا سیاست به اقتصاد خلاصه نمی‌شود.

سلیمی نمین با اشاره به اینکه دولت‌ها باید برنامه‌هایی که می‌خواهند اجرایی کنند را برای مردم تشریح کرده باشند گفت: اعتدال شعار همه دولت‌هاست دولت احمدی‌نژاد هم مدعی اعتدال بود اما وقتی ارزیابی کردیم دیده شد که اینگونه نبوده است.

وی یکی از مشکلات جامعه را گفتمان نداشتن احزاب و شخصیت‌ها دانست و اظهار کرد: از دولت یازدهم بخواهید برنامه خود را ارائه دهد، روحانی قرار بود برنامه خود را بعد از پیروزی ارائه دهد اما نشد، این محال است که دولتی در هنگام اجرا بتواند برنامه‌ریزی کند.

سلیمی نمین با تاکید بر اینکه باید قبل از رسیدن به قدرت احزاب اندیشه و نگاه خود را در زمینه‌های مختلف ارائه دهند گفت: این موضوع تا کنون تحقق پیدا نکرده است به همین علت اکنون هم در دولت تدبیر و امید غیر هم‌خوانی میان وزرا وجود دارد زیرا دولت ائتلافی است در صورتی که اگر مانیفستی بود دولت هم زبان بود و مشخص می‌شد که می‌خواهند در این زمینه به کجا برسند.

وی خاطرنشان کرد: نیاز جدی به احزاب داریم اما این احزاب باید نسبت به وظایف خود آگاه باشند و این ضرورت جامعه پویا و زنده است؛ در این راه احزاب باید به محض رسیدن به قدرت احساس نکنند می‌توانند زیاده ‌طلبی کنند که متاسفانه این زیاده‌خواهی سبب جوان مرگی حزب مشارکت شده است برای مثال این گروه حزب نام داشت زیرا افراد مختلفی در آن فعالیت داشتند اما این افراد خود را جبهه می‌دانستند.

سلیمی نمین با بیان اینکه برخی در نامه به رهبر انقلاب اسلامی دروغ گفتند عنوان کرد: دولت احمدی‌نژاد مطالب خلاف واقعی بیان کرد اما انتقادات در دولت احمدی‌نژاد تاثیر داشت و اکنون که دولت تدبیر و امید به افرادی گرایش دارد، این افراد بهتر می‌توانند ترمز باشند و جلوی خلاف واقعه‌گویی‌ها را بگیرند.

این کارشناس سیاسی به جریان برداشت‌های انجام شده از صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: در این جریان سند برداشت دولت در صورتی منعکس شد که دولت قبلا عنوان کرده بود این برداشت‌ها انجام نشده است و در این جریان معلوم شد برداشت بدون مجوز مجلس بوده است.

وی تاکید کرد: اگر افرادی همانند خانم کولایی موضع بگیرند خوب می‌شود زیرا اگر دولت منتقد را تهدید کند و به مردم دروغ گوید به بد جایی می‌رسد.

سلیمی نمین با بیان اینکه ما آرزو نمی‌کنیم که دولت موفق نشود، افزود: راه دولت‌ها نیازمند تذکر است؛ دولت احمدی‌نژاد هم در دوره دوم به انحراف کشیده شد و این موضوع باید قابل توجه قرار گیرد.

وی مطرح کرد: بنده به شخصه در دولت احمدی‌نژاد از این جهت تلاش کردم که هر آنچه به نفع جامعه نیست انتقاد کنم، امیدوارم دوستانی که به تکثرگرایی سیاسی واقع هستند برخوردهای منتقدانه انجام دهند.

سلیمی نمین متذکر شد: اینکه چهار میلیارد دلار از صندوق توسعه برداشت شده و نسبت به منتقد برخورد نامناسب انجام شود ناراحتی دارد در صورتی که ما نباید بگذاریم متملقین حرکت داشته باشند هر چند افرادی که کار اجرایی می‌کند دوست دارند بعد از فعالیت به آنها خسته نباشید گفته شود.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که دعوای کاذبی را میان مسلمان ایجاد می‌کنند نمی‌توانند در خدمت ملت‌های آزادی‌خواه باشند اظهار کرد: عربستانی که در ساخت داعش نقش داشته است نمی‌تواند با صهیونیسم ارتباط نداشته باشد به همین علت در کشور نباید تعریف سخاوتمندانه داشته باشیم.

سلیمی نمین با اشاره به اینکه دولت احمدی‌نژاد منشا خدمات بسیاری بود مطرح کرد: آفات زیاد در دولت دهم شامل او شد اما اینکه خدمات او را با توزیع سیب زمینی مقایسه کنیم کار عدالت‌محوری نیست و نقد این دولت نیازمند جلسات بسیاری است هر چند در مسئله مسکن مهر هم دولت جدید مسکن اجتماعی را عنوان کرده اما هنوز اطلاع درستی در این ارتباط اجرایی و مطرح نشده است.

وی خاطرنشان کرد: حزب مشارکت در گروه احزابی است که در قدرت شکل گرفته و این احزاب با اتکا به منابع دولتی برای ماندگاری در قدرت تلاش می‌کنند در صورتی که احزابی که در خارج از دولت شکل می‌گیرد متکی بر منابع شخصی هستند.

 

لینک خبرگزاری فارس

 

 

گزارش فارس از مناظره «افراط و اعتدال» در دانشگاه صنعتی قم
کولایی: تحصن مجلس ششم برای دفاع از منافع نظام بود/احمدی‌نژاد سیب زمینی در میان مردم پخش کرد/از اظهارات روحانی دفاع نمی‌کنم

نماینده مجلس ششم گفت: در دورانی که بنده در مجلس بودم تحصن کردیم برای دفاع از ملت و نامه‌ای نوشتیم برای دفاع از منافع نظام هر چند اشتباهاتی در متن نامه بوده است اما اصل کار بیان دغدغه‌های مردم بود.

خبرگزاری فارس: کولایی: تحصن مجلس ششم برای دفاع از منافع نظام بود/احمدی‌نژاد سیب زمینی در میان مردم پخش کرد/از اظهارات روحانی دفاع نمی‌کنم
 
  •  

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، الهه کولایی عصر امروز در مناظره‌ای با سلیمی‌نمین که در سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی قم برگزار شد اظهار کرد: آنچه که در مورد شعار اعتدال مطرح می‌شود گفتمان نیست زیرا گفتمان مولفه‌های خاصی دارد بلکه اعتدال در دولت روحانی یک رویکرد برای پاسخ به نیازهای قابل بررسی جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه اعتدال دولت یک رویکرد سیاسی است گفت: با توجه به اینکه عنصر سیاست عناصر دیگر را پوشش می‌دهد رویکرد اعتدال در دولت روحانی در حوزه‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران اسلامی را نباید جامعه‌ مستثنی از جوامع دیگر بدانیم، مطرح کرد: در فعالیت‌هایی که با سهیم شدن مردم در حوزه‌های مختلف فرهنگ و اقتصاد ارتباط دارد، مفهوم در حوزه رویکرد اعتدال یک قالب دیدن و پرهیز از اعمال افراطی و اجرای سیاست‌های فرهنگی کلیشه‌ای است.

وی با اشاره به کم‌رنگ شدن مرز‌های ملی با فعالیت فضاهای مختلف مجازی گفت: مفهوم رویکرد مذکور انتظار و آگاهی ایجاد کردن است که در حوزه فرهنگ بروز پیدا می‌کند و در زمانی که ما زندگی می‌کنیم شرایط دولت‌ها را ملزوم می‌کند رویکردهای جدید را استفاده کنند.

کولایی از آثار رویکرد سیاسی در عرصه‌های مختلف یاد و ابراز کرد: افراط و تفریط در جامعه ما به خوبی دیده شد، اما اکنون به مشارکت در آوردن توده‌های جامعه به شکل سازمان یافته با رویکرد اعتدال سیاسی اقدام شده ‌زیرا با این رویکرد می‌تواند بنیان‌های جامعه را تغییر داد.

وی ادامه داد: رویکرد اعتدال هدفش این است که جامعه را به توسعه برساند و بتواند از استعدادهای انسانی، طبیعی و معدنی بهره‌مند شود اما لازم این موضوع پذیرش تنوع است.

کولایی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم دیکته کردن نگرش خاص هرچند مطلوب به جامعه جواب نمی‌دهد، افزود: در رویکرد اعتدال پذیرش واقعیت‌های جامعه، آسیب‌شناسی دشوارها و آسیب‌های جامعه ‌مطرح است و این آسیب‌ها به خارج مرزها محدود نمی‌شود بلکه ریشه در سیاست‌های داخلی دارد.

وی یادآور شد: بر‌اساس تجربه سال‌های قبل، رویکرد اعتدال با پرهیز از افراط و تفریط و نادیده گرفتن برخی از واقعیت‌ها برای مجموعه متنوع در درون مرز ملی هویت سیاسی پیدا کرده است زیرا اقتدار در گرو تجمیع این نیروهای مردمی و این رمز شعارهای مردم به دکتر روحانی است.

نماینده مجلس ششم شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی که صلاحیت ندارد و فاقد ظرفیت‌های مناسبت هستند اداره امور کشور در سطوح مختلف را نباید بر‌عهده بگیرند مطرح کرد: این رویکرد دولت روحانی است که ابعاد زندگی ایرانیان را در داخل و تعامل با کشورهای جهان مورد تاثیر قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی در مملکتی خطیب نماز جمعه مرگ رهبر یک کشوری که یک وزنه در جهان است و می‌تواند در کنار جمهوری اسلامی ایران موثر باشد را تبریک می‌گوید، رئیس جمهور این کشور هم باید این بگوید بروید به جهنم البته بنده از این سخن دفاع نمی‌کنم اما وقتی از یک تریبون مقدس چنین جملاتی شنیده می‌شود دیگر نهادی که سیاسی است هم ساز و کار خاص خودش را پیدا می‌کند.

کولایی بسیاری از انتقاداتی که به روحانی وارد شده است را همانند آن انتقادهایی که به احمدی‌نژاد وارد شده بود، دانست و افزود: متاسفانه اگر انتقادها به موقع از طرف جایگاه‌های مناسب و نمایندگان مجلس ارائه می‌شد شاید به اینجا نمی‌رسیدیم؛ همین است که وقتی وضعیت ایران را با کشوری همانند ترکیه مقایسه می‌کنیم ابراز تاسف می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تعلق‌ها، دوستی‌ها و بغض‌ها هزینه‌هایی را به ما تحمیل کرده است اظهار کرد: ساختن یک کشور یک شبه انجام نمی‌شود، احزاب باید وجود داشته باشند تا بتوانند برنامه ارائه دهند اما دیده‌ایم که نهادهای حزبی در کشور جوان مرگ می‌شود همان طور که مشارکت سال 78 با 87 بسیار متفاوت بود به همین علت می‌گوییم حزبی که توان تجربه‌اندوزی داشته باشد می‌تواند از تجربه‌هایش برای اصلاح رفتارها درس بگیرد.

کولایی عنوان کرد: احزاب در کشور پا نمی‌گیرد زیرا فعالیت‌های حزبی فقط در انتخابات انجام می‌شود، دچار وضعیتی هستیم که این شرایط نمی تواند مشارکت سیاسی را تحقق بخشد زیرا مشارکت سیاسی فقط رای دادن نیست بلکه افرادی که فکر دارند باید در چارچوب اهداف خود و زیر نظر قانون به پیش آیند نه اینکه از فرصت‌های قانونی تفسیرهای سیاسی شود.

وی اجرای قانون را از مهم‌ترین مسئله‌های حکومت اسلامی خواند و تصریح کرد: این امر باید با کدام تفسیر انجام شود به نفع یا علیه مردم، مردمی که می‌توانند همفکر نباشند و این از مشکلات جامعه توسعه نیافته است، مشکل این است که باید بپذیریم از خواسته‌های مردم تبعیت کنیم.

عضو سابق حزب مشارکت داشتن برنامه را از نیازهای روسای جمهور کشور دانست و ابراز کرد: این برنامه باید قبل از فعالیت احزاب تهیه شود و احزاب باید در چارچوب قانون و برپایه موازین قانونی برنامه‌های خود را برای همگان تشریح کنند.

وی تاکید کرد: بسیاری از مسائل در کشور ما از بالا به پایین ابلاغ می‌شود، مردم از مسئولان یاد می‌گیرند به همین علت وقتی رئیس جمهور کشوری دروغ می‌گوید و توصیه می‌کند آمار دروغ بدهید که مردم نگران نشوند جامعه به جایی نخواهد رسید زیرا این موضوع به خوبی در کشورهای دنیا دیده شده است.

کولایی با بیان اینکه مخالفت‌ها به شیوه قانونی باید بیان شود تصریح کرد: باید برای منافع مردم احزاب تقویت شوند بنده از سال 88 به بعد با حزب مشارکت در ارتباط نیستم اما اگر احزاب فعال باشند به اینکه ناملایمت‌ها، افراط‌ها و تفریط‌ها پالایش‌ شود کمک می‌کند و اگر احزاب را تحمل کنیم اصلاح جامعه در نظر گرفته می‌شود و‌ در این راستا ظرفیت‌های قانونی برای پایور سازی نهادهای سیاسی باید ایجاد شود.

وی ادامه داد: دولت روحانی شعار خودش را داده اما الان زمان ارزیابی نیست در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و جامعه معجزه در کار نیست به همین علت باید با تغییر تدریجی به سمت پیشرفت حرکت کنیم و با کنار زدن تجربه‌های ناموفق نهادهای سیاسی و غیر سیاسی جامعه اسلامی را تقویت کنیم تا خواسته‌های مردم تحقق پیدا کند.

کولایی با اشاره به اینکه در کشورهای کمتر توسعه یافته همه چیز بر طبق روال پیش نمی‌رود مطرح کرد: در دورانی که بنده در مجلس بودم تحصن کردیم برای دفاع از ملت و نامه‌ای نوشتیم برای دفاع از منافع نظام هر چند اشتباهاتی در متن نامه بوده است اما اصل کار بیان دغدغه‌های مردم بود.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه هر فردی می‌تواند خطا کند گفت: اگر محاسبات به درستی پیش می‌رفت که اکنون تحریم نبودیم باید صبر داشته باشیم ملتی که 36 سال از تولد آن گذشته مدت طولانی را پست سر نگذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌گوید سنت‌های جوامع دیگر را ببینید تا بتوانید تجربه های آن‌ها مورد استفاده قرار دهید و رشته‌های علوم انسانی هم به شما توان می‌دهد این علوم را انتقال دهید.

کولایی با تاکید بر اینکه تنها ملت ایران تنها کره روی خاک نیستند که مشکلات گوناگونی دارند ابراز کرد: در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد که می‌خواستند برنامه توزیع پول را در میان مردم شروع کنند اقتصاددان‌ها نامه‌زدن این کار نباید انجام شود اما کسی توجه نکرد؛ اگر به فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم انسانی بهاء دهیم این مشکل پیش نمی‌آید‌ و دانشگاه‌ها این ظرفیت را فراهم کرده که از ظرفیت این افراد استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در دولت احمدی‌نژاد بیش از 700 میلیارد دلار نفت به فروش رسید این پول کجا رفته است؛ آمارهای بین‌الملل شاخص‌های توسعه اقتصادی را نشان می‌دهد و کشورهای جهان را با هم می‌سنجند پس می‌توان گفت چه کسی بیشتر به مردم رسیدگی داشته است و هیچ دولتی به فقیر کردن مردم نمی‌تواند افتخار کند.

کولایی با اشاره به اینکه اگر محلی نگاه کنیم خیلی پیشرفت خواهیم کرد گفت: احمدی‌نژاد سیب زمینی در میان مردم پخش کرد اما اکنون مسیرهای انرژی که باید برای ما قدرت بازیگری بیاورد در دولت ترکیه قدرت را رقم زده است.

وی بر تاکید بر سرمایه‌گذاری در بخش‌های کلان کشور تاکید کرد و افزود:‌ چرا فرزندان ما باید بروند در کشوهای دیگر بکارگیری شوند در صورتی که خودمان نیاز داریم دولت احمدی‌نژاد خدماتی انجام داد اما فرصت‌هایی که او داشت زیاد بود زیرا در آن دوران نفت 140 دلار بود.

عضو مجلس ششم با بیان اینکه وقتی تاریخ ایران را مشاهده می‌کنیم می‌بینیم مقاطع مختلف احزاب سیاسی با نقش‌های مثبت و منفی می‌آیند و می‌روند متذکر شد: در اعتدال باید به عدالت و نقدپذیری توجه کرد در حزب مشارکت اشتباهاتی وجود داشته است اما باید نگاه مثبت هم داشته باشیم و با پالایش این تجمیع سبب تقویت نظام حزبی کشور شویم زیرا هیچ حزبی نمی‌تواند بگوید اشتباهی نداشته است.

لینک خبرگزاری فارس

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۲/۰۳

ارسال دیدگاه:

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی